Facebook Youtube
Home | Best Village | Programme of Activities

Programme of Activities

Min of Community Development announces 2015 Best Village Calendar:

The Best Village Unit, Ministry of Community Development has completed the preliminary round of the Prime Minister's Best Village Trophy Competition.

As part of the Official Rules and Regulations for the Best Village Trophy, groups and individuals will compete in main areas:

  • Village Chat, Poetry, Short Story
  • Folk Theatre/Folk Presentations
  • La Reine Rive
  • Handicraft
  • Clean and Beautify
  • Village Olympics

Please note that some of the events have already passed. As the calendar of events is now well underway, members of the public are invited and encouraged to attend these events, and to support their respective Districts! The events are listed as follows:

DATE

EVENT

VENUE

TIME

Saturday 9th May 2015

Folk Music Preliminary (St. Patrick West)

Egypt Government Primary School

7:00 p.m.

Sunday 10th May 2015

Folk Dance Preliminary (St. Patrick West)

Egypt Government Primary School

3:00 p.m.

Monday 11th May 2015

Folk Theatre Preliminary – West Spice Productions

Fanny Village Community Centre

9:00 p.m.

Wednesday 13th May 2015

Folk Music and Dance Preliminary (St. Andrew/St. David)

Sangre Grande Civic Centre

5:00 p.m.

Thursday 14th May 2015

Folk Theatre Preliminary – South East Port of Spain Cultural Workshop

South East Port of Spain Cultural Workshop

6:00 p.m.

Friday 15th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Community United Relief Establishment Ifa Morvant Sports and Cultural Egbe

Upper Red Hill and Laventille Community Centre Morvant Ebonites Pan Theatre

6:00 p.m. 9:00 p.m.

Saturday 16th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Princes Town Theatre Workshop

Cunjal Community Centre

6:00 p.m.

Saturday 16th May 2015

Folk Music Preliminary (St. George West)

Barataria Regional Complex

3:00 p.m.

Saturday 16th May 2015

Folk Music Preliminary (Nariva/Mayaro)

Rio Claro Community Centre

4:00 p.m.

Saturday 16th May 2015

Folk Music Preliminary (St. George East)

El Dorado East Secondary School

2:00 p.m.

Saturday 16th May 2015

Folk Music Preliminary (Victoria West)

Pleasantville Community Centre

2:00 p.m.

Sunday 17th May 2015

Folk Dance Preliminary (Victoria West)

Pleasantville Community Centre

2:00 p.m.

Sunday 17th May 2015

Folk Dance Preliminary (St. George East)

El Dorado East Secondary School

2:00 p.m.

Sunday 17th May 2015

Folk Dance Preliminary (Victoria East)

St. Stephen's College

2:00 p.m.

Sunday 17th May 2015

VillageChat/Handicraft/Food & Folk Fair La Reine Rive Preliminaries  St. Patrick East & West

St. Patrick West Community Development Car Park Point Fortin

9:00 a.m.

Monday 18th May 2015

Folk Music Preliminary (Victoria East)

St. Stephen's College

6:00 p.m.

Monday 18th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Cocorite Ujaama Folk Performers Diego Martin Footprints Folk Performers

To be announced Diego Martin South Community Centre

6:00 p.m. 9:00 p.m.

Tuesday 19th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Prizgar Lands/Kelly Village Sports and Cultural Association Mt. D'or Community Council

Success Laventille Secondary School Mt. D'or Community Centre

6:00 p.m. 9:00 p.m.

Wednesday 20th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Bon Bassa Productions North West Laventille Cultural Movement

Barataria Regional Complex Laventille Youth Facility

6:00 p.m. 9:00 p.m.

Wednesday 20th May 2015

Folk Music Preliminary (St. Patrick East)

Fyzabad Secondary School

5:00 p.m.

Thursday 21st May 2015

Folk Dance Preliminary (St. Patrick East)

Fyzabad Secondary School

5:00 p.m.

Friday 22nd May 2015

Folk Theatre Preliminary – La Dramatique Expressions School of Theatre

Marabella Secondary School

6:00 p.m.

Friday 22nd May 2015

Folk Theatre Preliminary – Fyzabad Connection Stage Theatre Workshop

Fyzabad Secondary School Quarry R.C. Church Hall

6:00 p.m. 9:00 p.m.

Saturday 23rd May 2015

Village Chat/Handicraft/Food & Folk Fair La Reine Rive Preliminaries  St. George East & West  St. Andrew/St. David

St. John's Ambulance Hall Wrightson Road Ext. Port of Spain

9:00 a.m.

Saturday 23rd May 2015

Folk Music and Dance Preliminary (Caroni South)

Preysal Community Centre

1:00 p.m.

Saturday 23rd May 2015

Folk Music and Dance Preliminary (Caroni North)

Warrenville Regional Complex

3:00 p.m.

Sunday 24th May 2015

Village Chat/Handicraft/Food & Folk Fair La Reine Rive Preliminaries  Caroni North and South

Chaguanas Market Square Main Road Chaguanas

9:00 a.m.

Sunday 24th May 2015

Village Chat/Handicraft/Food & Folk Fair La Reine Rive Preliminaries  Victoria East & West  Nariva/Mayaro

Naparima Bowl, San Fernando

9:00 a.m.

Sunday 24th May 2015

Folk Dance Preliminary (St. George West)

Diego Martin Community Centre

2:00 p.m.

Tuesday 26th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Eh Bien Qui Don Don Arouca Community Council

Bishop's East High School, Trincity Arouca Community Council

6:00 p.m. 9:00 p.m.

Wednesday 27th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Maloney Young Leaders Five Rivers Community Council Cultural Caravan

Maloney Community Complex Five Rivers Community Centre

6:00 p.m. 9:00 p.m.

Wednesday 27th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Point Fortin R.C. Invaders Cap-de-Ville Folk Performers

Fanny Village Community Centre

6:00 p.m. 9:00 p.m.

Thursday 28th May 2015

Folk Theatre Preliminary – Caroni Police Youth Club Ah We People Theatrical Horizon Malick Folk Performing Company

Vishnu Boys' Hindu School Chaguanas North Secondary School St. Joseph Community Centre

6:00 p.m. 9:00 p.m. 6:00 p.m.

Sunday 31st May

Village Olympics Folk Games Finals

Mannie Ramjohn Stadium, Marabella

10:00 a.m.

Best Village    Events    Media Centre    Partner Links